- przyszłemu supersamochodowi Alpine, przyczyniając się do jego rozwoju,
- badaniom i rozwojowi ogniw i nowych chemii akumulatorów, w szczególności technologii akumulatorów ze stałym elektrolitem,
- badaczom nowych technologii silników elektrycznych,
- kontynuacji programów wyścigów samochodowych zarządzanych w Viry-Châtillon, takich jak wyścigi wytrzymałościowe WEC lub Rajd Dakar,
- wdrożeniu jednostki monitorującej F1 w celu opanowania rozwoju technicznego w tej branży,
- rozwojowi usług inżynieryjnych dla innych firm.
Hypertech Alpine, nowe, najnowocześniejsze centrum inżynieryjne marki, zgromadzi jedne z najlepszych talentów na świecie, aby przyczynić się do rozwoju pojazdów o ultrawysokiej wydajności i innowacji w zakresie najnowocześniejszych technologii dla Alpine i Renault Group. To długoterminowe podejście umożliwi zespołom w Viry-Chatillon utrzymanie umiejętności w zakresie najnowocześniejszych technologii (sprzęt i oprogramowanie) oraz zabezpieczenie własności intelektualnej Grupy.
Projekty, które zostaną opracowane przez Hypertech Alpine, są następujące:
W wyniku procesu konsultacji z przedstawicielami pracowników, podczas którego przeprowadzono konstruktywne dyskusje i dokonano niezależnej oceny, kierownictwo Alpine potwierdza swój projekt przekształcenia obiektu w centrum inżynierii i doskonałości high-tech do końca 2024 r. Działania Formuły 1 w Viry, z wyłączeniem opracowania nowego silnika, będą kontynuowane do końca sezonu 2025.
Każdemu pracownikowi objętemu tym projektem transformacji zostanie zaproponowane nowe stanowisko w Alpine Hypertech.
Wdrożona zostanie dedykowana jednostka składająca się z kierownictwa, zasobów ludzkich i przedstawicieli pracowników, która będzie pracować nad różnymi środkami wspierającymi transformację, w szczególności programami szkoleniowymi, potrzebnymi do przyspieszenia nowych projektów.
„Utworzenie tego centrum Hypertech Alpine jest kluczowe dla strategii rozwoju Alpine, a szerzej, dla strategii innowacji Grupy. Jest to punkt zwrotny w historii ośrodka Viry-Châtillon, który zapewni ciągłość savoir-faire i włączenie jej rzadkich umiejętności do ambitnej przyszłości Grupy, jednocześnie wzmacniając pozycję Alpine jako „garażu innowacji”. Jego wyścigowe DNA pozostaje kamieniem węgielnym marki. Będzie nadal napędzać bezprecedensowy projekt przemysłowy i motoryzacyjny, szczególnie dzięki Hypertech Alpine”, mówi Philippe Krief, dyrektor generalny Alpine.
Marka Alpine, założona we Francji w 1955 roku, stała się legendą po zwycięstwie A110 „Berlinette” w rajdzie Monte Carlo w 1971 roku. w 1973 roku Alpine powtórzyła ten wyczyn i została zarazem zwycięzcą w pierwszych Rajdowych Mistrzostwach Świata. Następne lata przyniosły Alpine kolejne sukcesy we Francji i za granicą. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo zdobyte w 1978 roku przez A442b w wyścigu 24H Le Mans.
Nowe A110 jest współczesną interpretacją ponadczasowych kanonów, które złożyły się na sukces Alpine: zwinność, lekkość, kompaktowe wymiary. Alpine to także obietnica natychmiastowej przyjemności prowadzenia samochodu, codziennie i dla wszystkich.